8 powodów, dlaczego warto kupować w secondhandach

 1. Pierwszy powód, który pewnie przychodzi Ci do głowy to pieniądze. Money!
  Oszczędność to nadal w znacznej mierze jeden z najważniejszych czynników dlaczego ludzie kupują w secondhandach. Można znaleźć wartościowe produkty i kupić je za ułamek rynkowej ceny. Buty za 50zł, które w sklepie kosztują ponad 1000zł? Czysta oszczędność na inne przyjemności. Niskie ceny za świetnej jakości ubrania to niebywała zaleta, ale nie jedyna.

 2. Jakość, to jest to, co lubimy!
  Najczęściej ubrania z seconhandów były wielokrotnie prane i jeśli kupujemy je w świetnym stanie, to możemy być niemal pewne, że dbając o nie, w takim stanie pozostaną jeszcze długo. Niejednokrotnie dobrej jakości ubrania są w stanie przeżyć kolejnego właściciela.

 3. Markowe metki.
  W dużej mierze powiązane z poprzednim punktem. Zakupy w odzieży używanej często kończą się prawdziwymi „perełkami”. Metki światowych projektantów, znanych i lubianych marek na pewno ucieszą niejedną fashionistkę. Klasyczne jeansy Levi’s, koszula Ralph Polo Lauren czy wełniano-kaszmirowy czarny płaszcza Laurel? Mamy to!

 4. Świadomość mody odpowiedzialnej.
  O tym będzie oddzielny artykuł, ale czy to nie wspaniałe uczucie, że nie jest się niewolnikiem mody, która zmienia się co kilka miesięcy. W secondhandzie wybieramy to co nam się podoba, to jest stylowe dla nas i w czym się świetnie czujemy. Bez naśladowania i potrzeby częstej zmiany garderoby. Cytując Coco Chanel „Moda przemija, styl pozostaje.”.

 5. Zielono mi!
  Wspieramy gospodarkę cyrkularną, która zakłada wielokrotne używanie tego, co już zostało wyprodukowane. W samej Polsce rocznie produkowane jest ok. 2,5 mln ton odpadów tekstylnych. Jest to konsekwencja nadmiernej konsumpcji, która zakłada kup i wyrzuć. Zatrzymaj się, ponowne noszenie jest trendy! A kupioną rzecz zawsze możesz później odsprzedać. Ekologicznie i mądrze.

 6. Bezpieczeństwo.
  Polecamy film dokumentalny „Toksyczne ubrania”, który mówi o toksycznych substancjach służących do produkcji czy konserwacji nowych ubrań, które bezwzględnie przed użyciem powinny być uprane. Uczulający i rakotwórczy formaldehyd, etoksylowane nonylofenole, środki konserwujące i grzybobójcze np. umaran diametylu brzmią nieznajomo i skomplikowanie, ale to jest coś czego powinniśmy mieć świadomość. Odzież w secondhandach była wielokrotnie prana i noszona, więc większość z tych szkodliwych substancji jest sprana. A, że odzież w secondhandach jest traktowana chemicznymi substancjami i nieładnie pachnie? Znacznie łatwiej sprać te substancje, niż toksyny zawarte w nowych ubraniach. Na zdrowie!

 7. Oryginalność, styl vintage.
  Secondhandy to skarbnica dla osób, które mają swój indywidualny styl i nudzą się podsuwanymi pod nos propozycjami z billboardów czy modowych magazynów. Dla nas jest to równoznaczne z wolnością, niezależnością i swobodą. Noszę to!

 8. Upcycling.
  Często możemy kupić świetnej jakości rzeczy z drobnymi wadami czy uszkodzeniami. Czy to oznacza, że powinny wylądować na wysypisku śmieci? Nie, nie i nie! Jakość sama się obroni, jeśli damy jej szanse na nowe wcielenie. Uwielbiamy przerabiane ubrania, torebki ze starych kurtek czy ubranka dla dzieci z najwyższej jakości materiałów. Sama możesz stać się projektantką i przerobić ulubioną rzecz do ponownego noszenia.

Krótko o tym, dlaczego jesteśmy fankami secondhandów. Powstają artykuły uzupełniające wspomniane zagadnienia, ponieważ moda zrównoważona, tak jak świadomość tego co jemy i jak żyjemy jest dla nas niezwykle ważna. Czy macie jakieś dodatkowe powody, dla których kupujecie używane ubrania? Może macie jakieś powody, dla których używanej odzieży nie kupujecie? Jesteśmy bardzo ciekawe Twojego podejścia do secondhandów. Podziel się z nami Twoją opinią.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.